Coraz więcej osób wykonuje modele przy uzyciu oprogramowania CAD. Cześć z nich chce potem wyciąć pliki za pomocą lasera.Jak to zrobić?
Pierwszą sprawą jest odpowiednie przygotowanie plików . Większość firm przyjmuje pliki w formatach CDR czyli CorelDraw lub DXF -AutoCAD. Są to standardowe typy plików jednak z doświadczenia wiem że jeżeli rysujemy w programach CAD to zapisujmy pliki w formacie Autocad 14, to najstarszy typ plików i z nim radzi sobie zdecydowana większość ploterów a także można je otwierać w CorelDraw ( z tego co mi wiadome to od wersji 8 w górę)
Następna sprawa to jakość tych plików. Pamiętajmy o tym żeby elementy do cięcia były narysowane jako obiekty zamknięte np: koło to ma być koło z jednej polylinii , jeżeli będzie to koło zrobione ze 100 niepołączonych ze sobą prostych laser zgłupieje i może sie zdarzyć że będzie skakał z jednego miejsca formatki na drugi i koło zamiast być ciete 2sekundy będzie cięte 3minuty a pamiętajmy że płacimy za każdą minutę cięcia. Reasumując : łączymy wszystkie linie danego elementu w jedną ciagłą polylinię ( W turboCad łączenie odbywa się przy użyciu funkcji Join Polyline)
Druga sprawa to offset . Każdy laser tnie materiał wiązką o określonej średnicy, średnica ta to przeważnie od 0.18 do 0.3mm. Jezeli teraz chcemy przykładowo wyciąć kwadrat o boku 100x100mm to bez zastosowania offsetu po wycięciu będziemy mieli kwadrat o boku 99.7x99.7mm. Dlaczego akurat takie wymiary? Przy offsecie 0.3mm szerokość cięcia będzie właśnie taka i jeżeli narysujemy kwadrat o boku 100x100 to środek promienia lasera będzie przesuwał się własnie po tej linii zabierając nam z każdej strony po 0.15mm. Żeby uniknąć takiej sytuacji musimy zrobić dookoła naszego kwadratu offset zewnętrzny (w TurboCAD funkcja offset). Wielkość tego offsetu to połowa średnicy wiązki lasera w naszym przypadku 0.15mm. Po zrobieniu takiego offsetu nasz kwadrat w pliku będzie miał 100.15x100.15mm , laser zabierze nam z każdej strony po 0.15mm i będziemy mieli wycięty element o wymiarach własnie 100x100mm.
Skąd mamy wiedzieć jednak jaki jest offset? Musimy zadzwonić do firmy tnącej , podać materiał z jakiego będziemy ciąć i zapytać jaki jest offset dla tego typu materiału.
U Pana Andrzeja offset który wypróbowałem to 0.08 dla balsosklejki 2,6mm i 0.12mm dla balsy.
Dlaczego takie? 0.08 jest bardzo dobry i doświadczalnie przeze mnie ustalony dla sklejki balsowo lipowej 2,6mm. Dla balsy jest większy ponieważ to bardziej delikatny materiał i laser wypala ciut większe szerokości niż promień lasera a to ze wzgledu na strukturę balsy i jej podatność na zwęglanie.
Samo zwęglenie balsy podczas klejenia CA nie ma znaczenia, nie trzeba ścierać papierem ściernym powierzchni po cieciu chyba że jest spalona. Warto odkurzyć elementy odkurzaczem z pyłu ale nic pozatym chyba ze będą to odsłonięte elementy.
Po wykonaniu offsetów umieszczamy elementy na formatkach pamiętając o 3-4 milimetrowym marginesie np.: dla balsy 100x1000mm starajmy się umieścić elementy na obszarze 95x990mm, będzie znacznie bezpieczniej.
Ważną sprawą jest wykonanie tzw. mostków. Mostki to małe przerwy w obwodzie każdego elementu uniemożliwiające jego wypadnięcie z formatki podczas ciecia czy transportu. Dla balsy wystarczają mostki o szerokości 2mm, dla balsosklejki 0.8mm to wartość graniczna , powyżej tej wartości elementy trzeba wycinać nożem bo wyłamać już się nie dają.
Dobrze zapytać firmę tnącą o rozmiar pola roboczego. Jeżeli jest mniejsze niż 1000mm na długości to nie warto nawet wysyłać materiału bo ploter nie wykorzysta całej długości formatki balsowej czy sklejkowej. Dobrze jest jak ma możliwość operowania w zakresie 500x1000mm wtedy można układać elementy na formatkach o takich właśnie wymiarach co tyczy się głównie róznej grubości sklejek balsowo lipowych.
Przygotowane pliki najlepiej przesłać do wyceny spakowane RAR-em. Pliki CAD kompresują się bardzo dobrze w RAR. Po wycenie i akceptacji wycinający informuje nas o czasie cięcia i jeżeli zaakceptujemy cenę wycina pliki. Samo cięcie zależy od grubości i typu materiału, ilości elementów a co za tym idzie długości wszystkich linii na rysunku.
Większość firm wycina z materiału powierzonego , można zrobić tak że zamawia sie w sklepie modelarskim towar płacąc przelewem z adresem do wysłania opiewającym na firmę wycinającą. Po wycięciu firma odsyła nam już na nasz adres wycięte elementy za pobraniem lub po uprzedniej zapłacie przelewem.
Osobiście korzystam z usług tej firmy
http://www.forum.aerodesignworks.eu/vie ... ?f=22&t=23 i jestem zadowolony. Modele wycinałem w kilku firmach jednak w tej jest zdecydowanie najlepiej a kontakt z właścicielem bardzo dobry.
W razie pytań proszę pisać.
