Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 11:22

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29 kwie 2012, o 13:28 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sie 2011, o 23:32
Posty: 40
Lokalizacja: Warszawa/Bieliny
A może servo napędzające lotkę zewnętrzną - umieścić przy servie napędzającym lotkę wewnętrzną (czyli tam, gdzie na pewno się zmieści) i zastosować DŁUGĄ OŚ POŚREDNIĄ pomiędzy dźwignią serwa, a dźwignią lotki zewnętrznej. Tylko trzeba by sprawdzić, czy ta długa oś pośrednicząca w przeniesieniu momentu z servo-mechanizmu nie "wpakuje się" w np. połowę szerokości lotki.

_________________
Szczepan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2012, o 13:42 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Niestety ale tak nie do końca się da ponieważ oś musi być równoległa do osi zawiasów a poza tym przy tej długości będzie działać jak drążek skrętny. Sama oś musiała by mieć 75cm. Zastanawiam się nad wpakowaniem jako ośki rurki węglowej 6/4mm. Jest na tyle sztywna że nie ulega skręceniom. Jednak takie rozwiązanie jest makabryczne do wykonania, sam napęd musiałby być wklejony w trakcie monztazu skrzydła z elementów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2012, o 14:00 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sie 2011, o 23:32
Posty: 40
Lokalizacja: Warszawa/Bieliny
Hmmm... Właśnie przyglądam się plikowi Bocian.dwg. Patrząc z góry na rysunek skrzydła myślałem, że serwomechanizmy planujesz umieścić pomiędzy żebrem nr 10, a 11. Zaś to drugie - do napędu lotki zewnętrznej - pomiędzy żebrem 11, a 12. Problem w tym, że dopiero teraz popatrzyłem na profile i grubości tych żeber. I jeżeli mają zostać zastosowane serva wielkości standard, to może być problem z ich ulokowaniem - zmieszczeniem. Pytanie - w którym miejscu chcesz ulokować serva? Bo z tego co piszesz (długość wałka 75cm) - to gdzieś przy kadłubie? Poza tym masz rację z tą równoległością osi zawiasów do osi wałka. Musi ona istnieć - bo inaczej w jakieś "pseudo - kardany" trzeba by stosować, a poza tym komplikacja z montażem mechanizmu w trakcie klejenia skrzydła. Tak, że mój pomysł okazał się "pierwszą myślą" - niekoniecznie poprawną...

_________________
Szczepan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2012, o 14:02 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Serwa miały być umieszczone w połowie lotek. Są serwa Futaby które by tam weszły ale kosztują po 105zł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2012, o 14:16 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sie 2011, o 23:32
Posty: 40
Lokalizacja: Warszawa/Bieliny
No tak - znowu nie pomyślałem, że połowa długości lotek, to najodpowiedniejsza lokalizacja położenia servo-mechanizmów. Przewidywałem początek długości każdej (ew. początek długości lotki wewnętrznej dla obu serv) - patrząc od strony kadłuba. Najwyraźniej dzisiejsza temperatura nie sprzyja u mnie myśleniu... ;)

_________________
Szczepan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2012, o 19:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Co do serw to będą HS 81 albo małe futaby bo są w podobnej cenie a trochę mniejsze.
Pociąłem kadłub.


Załączniki:
żebra3d cięcie kadłuba.JPG
żebra3d cięcie kadłuba.JPG [ 194.57 KiB | Przeglądany 10148 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2012, o 20:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Dzień dobry.
Właśnie wróciłem z nauki latania RC i jeszcze mi nogi drżą, a głowa rozgorączkowana, ale może...
Może wewnętrzne lotki napędzać tak jak Piszesz, a w ich osi obrotu wkleić rurkę i serwo dla zewnętrznych umieścić przed lotką wewnętrzną i napędzać je wałkiem biegnącym przez tę rurkę. Popychacz zewnętrznych by był, ale tylko "z obowiązku"?
Lub sprzęgnąć obie lotki i napędzać jednym mocniejszym serwem umieszczonym na ich styku. Zmieści się?

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Ostatnio zmieniony 29 kwie 2012, o 20:32 przez Stema, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2012, o 20:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Problemem jest to że trzeba zrobić jakieś zawiasy. Piterowe skrzydło przy bocianie to sama radość tworzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwie 2012, o 08:47 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Podjąłem radykalne kroki odnośnie mocowania serwa, zmieniłem kąt dźwigara głównego co dało mi 3mm więcej miejsca , przesunąłem tylne dźwigarki do tyłu o 6mm. Te 9 mm to bardzo dużo. Teraz wystarczy przerysować wszystkie 22 żeberka , przesunąć tylny łącznik skrzydła, poprzecinać na nowo kadłub i będzie ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 maja 2012, o 07:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Odpuściłem rysowanie w czasie długiego weekendu bo też trzeba kiedyś odpocząć od CAD-a, ale ponownie zabieram się do pracy przy projektach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 19  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group