Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 00:30

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 1 gru 2016, o 19:29 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Tu masz garść informacji wraz ze wzorami: viewtopic.php?f=61&t=225#p2345
Tu te same wzory wrzucone w Excel: viewtopic.php?f=69&t=1338

Wprowadź dane jak jak powinny być na skali 1:3, zobacz jakie wyjdzie 'A'.
Celuj w 0,4 - 0,5, lepiej zwiększając odległość spływu płata od natarcia statecznika (ale tez uważnie by nie zatracić sylwetki).
Ja z reguły zaczynam od małego zwiększenia Lh, potem powierzchnia poziomego.

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2016, o 21:57 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lis 2016, o 11:23
Posty: 11
Lokalizacja: Żyrardów
Oryginalne wymiary w skali 1:3


Załączniki:
Oryginalne wymiary1.jpg
Oryginalne wymiary1.jpg [ 148.38 KiB | Przeglądany 12757 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2016, o 22:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
KRUUP pisze:
za skomplikowane to chyba dla mnie...

Spokojnie, damy radę :) .
Ogólnie należy zacząć tak jak pisze Tomek. Obrysować/narysować szybowiec w cadzie lub innym programie. Pomierzyć wszystko, obliczyć A i wtedy zmieniać wymiary.... zasadniczo przy takim modelu płaty pozostawiam /y/ bez zmian, "mieszamy" w długości ogona i poziomego. Sam widzisz, że zaprojektowanie dobrze latającej makiety /pół/ to we wstępnej fazie proces fundamentalny, przekładający się na dalsze prace. Najważniejsze jest aby nie zatracić specyfiki szybowca i jego charakterystycznych proporcji.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2016, o 23:25 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
A: 0,34 trochę mało

Załącznik:
1.png
1.png [ 94.62 KiB | Przeglądany 12743 razy ]


Załączam plik.
Załącznik:
Obliczenia_public.xlsx [18.98 KiB]
Pobrany 484 razy

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 gru 2016, o 19:18 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Projektując pół makietę mimo, że zamontujesz serwa w statecznikach nie unikniesz odtworzenia całego układu napędu sterów, które są mocno widoczne na zewnątrz. ;) Jeżeli tego nie zrobisz to będzie lipa :( Masz okazję zrealizować to, o czym ja wcześniej myślałem, ale nie wdrożyłem bo wykonałem kabinkę. Twój pilot to będzie kawał chłopa przy tej skali (60 cm wysokości) i można w niego wpakować wszystko :lol: Jednak zasilanie można byłoby chyba ukryć w belce jak najbliżej przodu. Żal byłoby go zrobić jako nieżywego manekina :( Moja niezrealizowana propozycja. Linki napędów aby nie pracowały jałowo, można wykorzystać do napędu kończyn „Felka”. Konstrukcja jest bardzo prosta i wykonać ją można z balsosklejki, sklejki albo z cienkiego aluminium. Obłe kształty to depron, styropian, etafon itp. Na to dajemy kombinezon z płótna i nic będzie nie widać. Aby przy projektowaniu sylwetki nie pogubić proporcji mężczyzny, ściąga z dziedziny plastyki. ;) Dopasować trzeba gościa do fotela. :lol:
Załącznik:
20161202_125649.jpg
20161202_125649.jpg [ 80 KiB | Przeglądany 12708 razy ]
Załącznik:
Proporcje.jpg
Proporcje.jpg [ 398.39 KiB | Przeglądany 12708 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 gru 2016, o 20:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lis 2016, o 11:23
Posty: 11
Lokalizacja: Żyrardów
Pepcio 11 dokładnie to o czym teraz napisałeś, obmyślałem już wielokrotnie, kręcenie głową też można łatwo dodać :) Ale do Felka daleka droga. Na razie spędzają mi sen z powiek dobranie tych proporcji, nie chciałbym robić czegoś co nie będzie miało chęci latać. Mam już wiele modeli na koncie (dawno temu z papieru, plastikowe, uwięziowe, akrobatki i kilka niedużych szybowców) jednak nigdy nie siliłem się na obliczenia i większe zagłębianie w ten temat, raczej kopiowałem podstawowe wymiary z innych. Jak przebrnę przez to, to mam nadzieje że reszta już będzie szła sprawniej :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 gru 2016, o 10:36 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Gdy będziesz miał dopracowane proporcje staniesz przed dylematem dopracowywania konstrukcji. Abyś ponownie nie odkrywał Ameryki, jak ja musiałem to robić, zamieszczam schemat napędów w szybowcu ABC. :lol: Jest to ważne do wykonania przelotek i mocowania rolek w belkach. ;) Ja trochę z tym błądziłem.W moim ABC były także serwa w skrzydłach.Ta część to była atrapą. Reszta napędów była linkowa i działała jak w oryginale. :)
Załącznik:
P1430844a.JPG
P1430844a.JPG [ 101.75 KiB | Przeglądany 12677 razy ]


Edit:
Chciałbym pokazać jak konkretne zmiany wymiarów mogą nieznacznie wpłynąć na wygląd modelu szybowca. ;) Traktuj to jako informację z przymrużeniem oka a nie wymiary docelowe! :lol: Absolutnie! To nie jest sugestia. :lol: Rysuj i licz! W tym poniższym układzie model ma już szansę polecieć. ;)
Załącznik:
IS-3 ABC.jpg
IS-3 ABC.jpg [ 86.43 KiB | Przeglądany 12559 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 gru 2016, o 09:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Na wymiarach podanych w przykładzie kol. pepcio11 jest o niebo lepiej - A: 0,45

Załącznik:
2.png
2.png [ 114.61 KiB | Przeglądany 12613 razy ]

Można by się było jeszcze przyczepić do wydłużenia statecznika poziomego, powinno być w okolicy 5.
Ale przy makiecie, to może nie być do osiągnięcia gdy mamy ściśle określony kształt / proporcje.

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 gru 2016, o 09:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lis 2016, o 11:23
Posty: 11
Lokalizacja: Żyrardów
Wielkie dzięki za rewelacyjne rysunki i sugestie wymiarowe. Moje obliczenia wyglądają prawie identycznie jak u Ciebie. Z tym że ja jeszcze zmniejszyłem cięciwę do 470mm. Wtedy A wychodzi 0.5.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 gru 2016, o 17:37 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Dwa obrazki z Zakładu Szybowcowego "Jeżów". Gotowe skrzydła repliki i zdemontowany oryginał służący za wzór. ;)
Załącznik:
8(25).jpg
8(25).jpg [ 138.37 KiB | Przeglądany 12539 razy ]

Załącznik:
10(22).jpg
10(22).jpg [ 122.18 KiB | Przeglądany 12539 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group