Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 20:37

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 18 gru 2014, o 22:48 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 gru 2014, o 11:47
Posty: 21
Lokalizacja: Montpellier (F)
Bociek po poprawce wygląda ładniej.
Nie mniej jednak chciałbym się upewnić że to będzie działało. Po dorobieniu statecznika poziomego i steru kierunku trzeba mi będzie nabyć baterie, nadajnik i odbiornik (serva i „stabilisator” Turnigy UBEC 15A- już doszły). Czy mógłby mi ktoś doradzić co mam kupić bo nie bardzo się na tym wyznaję?
Przy okazji serdeczne Życzenia Świąteczne dla wszystkich!
towas


Załączniki:
IMG_3403 (2).JPG
IMG_3403 (2).JPG [ 192.45 KiB | Przeglądany 9862 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2014, o 15:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
towas pisze:
Bociek po poprawce wygląda ładniej

Zdecydowanie, zaczyna przypominać prawdziwego :)
Pytasz o elektronikę jaką masz nabyć. Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, temat jest bardzo obszerny, opinii tyle co użytkowników, a dyskusje na ten temat na innych forach nierzadko przekształcają się w totalną "wojnę", kłótnię, wygłaszający swoje opinie idą na "noże".... nie jedna głowa moderatorska przez to spadła :lol: . Mam nadzieję, że unikniemy tego tutaj ;)
Nie będę pisał, że masz kupić taką czy inną aparaturę, tej czy innej firmy. Jednak czytając Twój temat na pewno jedno mogę doradzić. Będzie Ci potrzebna aparatura więcej niż 6-cio kanałowa, z kompletem mikserów i moim zdaniem najlepiej pracująca w paśmie 2,4 GHz. Zasilanie nadajnika i odbiornika, pewne, wydajne i dobre jakościowo. Myślę, że koledzy bardziej znający się na tych wszystkich niuansach podpowiedzą, podlinkują odpowiednie rozwiązania czy konkretne produkty.
Bacznie obserwuję relacje, czekamy na więcej i na, udany oczywiście, oblot :) .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2014, o 16:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Przyłączam się do opinii Milo. Aż trudno mi tak troszkę uwierzyć, że masz kłopot z wybraniem radia budując coś tak fajnego i w sposób przedstawiony na zdjęciach. Ale to nic ;) . Tak zapewne jak Milo mniema (i może nie dopowiedział) to sobie myślę, że trzeba wyjść by od tego, co zamierzasz "sterować - kontrolować". Z relacji wnioskuję, że nie będzie to tylko temat "lotki-kierunek-wysokość plus hak"... myślę, że od tego trzeba wyjść w założeniach doboru radia. Jeśli jest tak, jak mniemam, że to radyjko, które nabędziesz (biorąc pod uwagę to, o czym pisze Milo i co myślę) wystarczy Ci na lata (o ile nie jest to jednostkowy impuls...). Budowa i relacja naprawdę świetna! Mogę tylko życzyć powodzenia i sukcesu! :D

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2014, o 17:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Może piszemy zbyt ogólnikowo, parę przykładów zestawów aparatur...
http://www.modelemax.pl/product_info.ph ... s_id=16505
http://www.modelemax.pl/product_info.ph ... s_id=16073
http://www.modelemax.pl/product_info.ph ... s_id=12630

W tej cenie i jakości jest jeszcze wiele aparatur, oczywiście należy wspomnieć o całej masie dalekowschodnich radyjek, lepszej lub gorszej jakości i bardzo zróżnicowanej cenie ;) . Myślę jednak, że interesuje Cię gotowy system, markowy, podłączasz, uruchamiasz i latasz. To oczywiście moja subiektywna sugestia i rada.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2014, o 19:40 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 paź 2014, o 18:56
Posty: 7
Lokalizacja: Bielawa
Z całym szacunkiem dla "konkurencji", od tej jesieni jestem posiadaczem TARANISA, polecam, w tej cenie ... nic lepszego, nieograniczone możliwości programowe, przyzwoite wykonanie, warto wziąć ją pod uwagę i poczytać na jej temat.

_________________
_______________
Pozdrawiam
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 sty 2015, o 12:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 gru 2014, o 11:47
Posty: 21
Lokalizacja: Montpellier (F)
Dziękuje bardzo za te liczne reakcje. Po przerwie świątecznej zabieram się od jutra do pracy i rozeznania licznych linków. Moje kryteria wyboru to niezawodność i prostota (myslę że pozostanę na poziomie początkującego modelarza). Potrzebuję obsłużyć: zaczep, hamulce, lotki, kierunek i wysokość.
towas


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2015, o 12:10 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 gru 2014, o 11:47
Posty: 21
Lokalizacja: Montpellier (F)
Po godzinach spędzonych w internecie by zrozumieć znaczenie różnych funkcji wyposażenia RC i niezliczonych wariantów w końcu skłaniam się do rozwiązania najprostszego, dostępnego w sklepie modelarskim tuż obok - Pro-Tronic PTR-6A V2 za 66€:
http://www.modelisme-vartex.com/4-voies-et-prog/9274-radio-programmable-24ghz-ptr-6a-v2-pro-tronik-0000000009274.html
Czy może ktoś ma doświadczenie z tym nadajnikiem i odbiornikiem (R6X Pro-Tronic)?
Prace nad usterzeniem tylnym dobiegają końca. Mam już stery kierunku i wysokości:
Załącznik:
IMG_3546.JPG
IMG_3546.JPG [ 75.03 KiB | Przeglądany 9617 razy ]

Z częścią stałą statecznika poziomego miałem trochę kłopotów i w końcu zdecydowałem się dodać z tyłu ramkę ze sklejki 1mm i wyszło całkiem nieźle:
Załącznik:
IMG_3561.JPG
IMG_3561.JPG [ 134.13 KiB | Przeglądany 9617 razy ]

Przyszedł mi również pomysł na zmianę koncepcji zawieszenia sterów wysokości: zamiast tradycyjnego na zawiasach chciałbym spróbować przymocować je do osi z rurki carbonowej która byłaby wpuszczona w końce części stałej statecznika poziomego:
Załącznik:
IMG_3567.JPG
IMG_3567.JPG [ 119.37 KiB | Przeglądany 9617 razy ]

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość całkowitego ukrycia bowdenów do sterowania w części wystającej kadłuba i przez to ułatwienia ich funkcjonowania (będą mniej wygięte). Model przez to zyskuje na wyglądzie gdyż znika mocowanie na zewnątrz. Oczywiście trzeba przewidzieć otwieraną klapkę w poszyciu dla obsługiwania zaczepu bowdena i osi przy demontażu statecznika poziomego.
Jedyną trudność którą widzę to precyzyjne zamocowanie sterów do osi gdyż nie ma możliwości osobnego trymowania lewego i prawego.
Czy ktoś mógłby mi w tym doradzić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2015, o 00:45 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Z radiem nie pomogę - znalazłem tylko opinie o produkcie na stronach francuskich - poczytaj.
Jeśli chodzi o rurkę zamiast zawiasów - ta opcja pozwoli na schowanie bowdenów. Możesz połączyć oba stery wysokości krótszym prętem, dać normalne zawiasy - i osiągniesz to samo ale "mniejszą" pracochłonnością. Tylko połączenie musi być pewne - to nie kierunek / lotki które mogą się "uzupełnić" w awaryjnej sytuacji. I jeśli ustawisz połówki prosto - nie będzie problemu. Z drugiej strony, mając dwa orczyki / połówki steru - w przypadku awarii jednego, masz szansę na uratowanie modelu. Bo jak będzie na jednym i nastąpi awaria - to praktycznie nie ma co zbierać. Praktycznie, ponieważ raz miałem taki przypadek, przy nurkowaniu (u mnie awarii uległo serwo). Na szczęście model rozpędził się do prędkości przy której przeszedł do lotu poziomego na małej wysokości i wleciał w chaszcze ok. 300 [m] ode mnie. Dobrze że znalazłem model który o dziwo miał tylko 2 wgniecenia w natarciu od wspomnianych chaszczy. :) :D W innej sytuacji, gdy wpadł bowden z orczyka - model wleciał w wysokie drzewa ale przetrwał :) Było to dawno i takie awarie, jeśli się dobrze wszystko zrobi praktycznie nie powinny nastąpić.
Rozważ wszystkie za i przeciw i zobacz co będzie Ci najbardziej pasowało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sty 2015, o 12:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 gru 2014, o 11:47
Posty: 21
Lokalizacja: Montpellier (F)
Dzięki molej za przestrogi – będę szczególnie uważał przy mocowaniu bowdenów. Pracochłonne to to było bardzo (zwłaszcza zapominając umieścić uchwyt na osi pomiędzy dwoma połówkami sterów przed jej przyklejeniem !!) ale efekt jest w pełni zadowalający. Sprawdziłem funkcjonowanie ze świeżo kupionym PTR – 6V i wszystko gra na medal!
Załącznik:
IMG_3590.JPG
IMG_3590.JPG [ 92.73 KiB | Przeglądany 9477 razy ]

Mogłem więc się zabrać za obklejanie kadłuba od spodu. Z przodu musiałem to robić od wręgu do wręgu więc wyszło to trochę kanciato. By temu zaradzić chcę dokleić w częściach środkowych balsę 1 lub 2 mm i potem szlifując nadać kształt obły:
Załącznik:
IMG_3600.JPG
IMG_3600.JPG [ 87.52 KiB | Przeglądany 9476 razy ]


Mam pytanie czy warto się tym przejmować - może szlifując bez dodatków można uzyskać zadowalający efekt?
I jeszcze jedno pytanie: czym wypełniać małe szczeliny i dziurki? W pracach stolarskich stosowałem po prostu zaprawę gipsową.
W części tylnej krzywizny też były spore więc formowałem na mokro a potem sklejałem metodą „ kiszkową” – rozwiązannie chyba nie bardzo ortodoksyjne ale skuteczne!
Załącznik:
IMG_3598.JPG
IMG_3598.JPG [ 78.96 KiB | Przeglądany 9453 razy ]

Z góry dziękuję za rady i uwagi.
towas


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 lut 2015, o 21:19 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 gru 2011, o 09:50
Posty: 94
Lokalizacja: Kraków
towas pisze:
''I jeszcze jedno pytanie: czym wypełniać małe szczeliny i dziurki?''

A tym mam i bardzo polecam.
http://www.marvio-rc.pl/szpachlowka-do- ... 2,3,73,867
Pozdrawiam Sławomir


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group