Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 9 maja 2024, o 09:05

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28 cze 2019, o 21:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 19:05
Posty: 92
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cześć,
Mam nietypowe pytanie, które dotyczy łodzi. Zaczęliśmy z synem jako projekt wakacyjny budowę łodzi RC, wielkość ok 70cm. W oryginale kadłub był z balsy - zarówno konstrukcja jak i poszycie. Wymyśliłem sobie, że można by zrobić poszycie z laminatu i jest jest on następujący:
Sklejkowy szkielet, potem wypełnienie przestrzeni styropianem / styrodurem i laminowanie metodą traconego styroduru tak aby został szkielet wraz z poszyciem. Czy taki pomysł da się zrealizować i czy ma szanse powodzenia?
Dzięki za wszelkie wskazówki.

_________________
Pozdrawiam,
Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 cze 2019, o 22:16 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Dlaczego chcesz się wybrać w drogę pokutną i jeszcze sypać sobie pod kolana tłuczone szkło? Aż tak nagrzeszyłeś? Jaki jest sens laminowania skoro oryginał był z łatwo obrabialnej balsy? Z balsy budowano nawet ślizgi - sam posiadam jeszcze dwa takie napędzane szczotkowymi silnikami ale to były lata '80-'90.
Tracony styro to niestety nie jest finezyjna metoda. Dużo szpachlu, dużo wagi.
Da się zrealizować, ma szansę powodzenia tylko jaki sens tej męki?

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 cze 2019, o 22:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 19:05
Posty: 92
Lokalizacja: Bydgoszcz
utopia pisze:
Dlaczego chcesz się wybrać w drogę pokutną i jeszcze sypać sobie pod kolana tłuczone szkło? Aż tak nagrzeszyłeś? Jaki jest sens laminowania skoro oryginał był z łatwo obrabialnej balsy? Z balsy budowano nawet ślizgi - sam posiadam jeszcze dwa takie napędzane szczotkowymi silnikami ale to były lata '80-'90.
Tracony styro to niestety nie jest finezyjna metoda. Dużo szpachlu, dużo wagi.
Da się zrealizować, ma szansę powodzenia tylko jaki sens tej męki?


Dlaczego? :)
Raz - marzy mi się w końcu zrobić coś z laminatu :)
Dwa - wydawało mi się, że będzie to wytrzymalsza konstrukcja :)
Oryginał był kryty mahoniem :D


Załączniki:
baby bootlegger.JPG
baby bootlegger.JPG [ 63.85 KiB | Przeglądany 245 razy ]
baby bootlegger (4).JPG
baby bootlegger (4).JPG [ 126.66 KiB | Przeglądany 245 razy ]

_________________
Pozdrawiam,
Daniel
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lip 2019, o 10:59 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 19:05
Posty: 92
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ok a może inaczej, pokryć bałaś i na to laminat z tkaniny powiedzmy 30-50g?

_________________
Pozdrawiam,
Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lip 2019, o 12:12 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lut 2016, o 22:51
Posty: 54
Lokalizacja: Colne U.K.
Tutaj nie zgodzę się z Krzysztofem. Czy to taka droga przez mękę? Co do laminowania styropianu. Jest to upierdliwa robota, ale do wykonania. Dokładność zależy od jakości wykonania kadłuba ze styropianu. Pamiętaj, że musisz używać żywicy epoksydowej, poliestrowa spali Ci styropian. Ostatni wers Krzysztofa to prawda: dużo szpachlowania i szlifowania (ale nikt nie obiecuje, że będzie łatwo?), oraz waga. Ale czy ta waga taka istotna ? To nie model latający, więc można sobie pozwolić na więcej. Obawiam się, że po ukończeniu i tak będziesz musiał doważać. Wykonanie z balsy, a potem laminowanie wymaga bardzo dobrego zabezpieczenia środka przed wilgocią. Jak woda Ci wejdzie w balsę, trudno będzie ją wygonić.
Jeszcze na koniec drobna uwaga:
Gdyby Ci zależało na dokładnej wewnętrznej powierzchni przed laminowaniem oklej styropian taśmą pakową. Nawet ja na Twoim miejscu zrezygnowałbym ze szkieletu sklejkowego tylko wykonał rdzeń styro, okleił go taśmą i laminował. Po ostatniej warstwie do całości przykleić folię. Da to chociaż może po części gładką powierzchnię. Ale bez szpachlowania i szlifowania aby wyprowadzić kadłub pod lakier się nie obejdzie.
Powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lip 2019, o 16:30 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 19:05
Posty: 92
Lokalizacja: Bydgoszcz
JarekF pisze:
Tutaj nie zgodzę się z Krzysztofem. Czy to taka droga przez mękę? Co do laminowania styropianu. Jest to upierdliwa robota, ale do wykonania. Dokładność zależy od jakości wykonania kadłuba ze styropianu. Pamiętaj, że musisz używać żywicy epoksydowej, poliestrowa spali Ci styropian. Ostatni wers Krzysztofa to prawda: dużo szpachlowania i szlifowania (ale nikt nie obiecuje, że będzie łatwo?), oraz waga. Ale czy ta waga taka istotna ? To nie model latający, więc można sobie pozwolić na więcej. Obawiam się, że po ukończeniu i tak będziesz musiał doważać. Wykonanie z balsy, a potem laminowanie wymaga bardzo dobrego zabezpieczenia środka przed wilgocią. Jak woda Ci wejdzie w balsę, trudno będzie ją wygonić.
Jeszcze na koniec drobna uwaga:
Gdyby Ci zależało na dokładnej wewnętrznej powierzchni przed laminowaniem oklej styropian taśmą pakową. Nawet ja na Twoim miejscu zrezygnowałbym ze szkieletu sklejkowego tylko wykonał rdzeń styro, okleił go taśmą i laminował. Po ostatniej warstwie do całości przykleić folię. Da to chociaż może po części gładką powierzchnię. Ale bez szpachlowania i szlifowania aby wyprowadzić kadłub pod lakier się nie obejdzie.
Powodzenia.


Czy mogę prosić o podpowiedź jak zabezpieczyć balsę przed wilgocią? jakaś chemia? Wymyśliłem, żeby otwory (klapy), które będą konieczne aby umożliwić dostęp do wnętrza może można by dodatkowo jakąś uszczelką uszczelnić. Właśnie ze względu na wilgoć kombinowałem z laminatem zamiast balsy. Nie mam aż takiego doświadczenia żeby cały kadłub idealnie wykonać ze styro stąd pomysł ze zbudowaniem szkieletu sklejkowego, wypełnienie przestrzeni stryro i laminowanie a potem pozbycie się styro a w środku zostałby szkielet sklejkowy.
Oryginał modelu był kryty mahoniem, zastanawiam się jak :)

_________________
Pozdrawiam,
Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lip 2019, o 18:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lut 2016, o 22:51
Posty: 54
Lokalizacja: Colne U.K.
Jak zabezpieczyć balsę przed wilgocią? Kilkukrotne lakierowanie powinno być skuteczne.

EDIT:
Jak już piszesz o kadłubie szkieletowym to w tej jednostce pokosiłbym się na pokrycie tak jak oryginał, czyli listwami mahoniowymi. Oczywiście całość musiała by być solidnie zalakierowana, co chyba oczywiste.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lip 2019, o 20:52 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 19:05
Posty: 92
Lokalizacja: Bydgoszcz
JarekF pisze:
Jak już piszesz o kadłubie szkieletowym to w tej jednostce pokusilbym się na pokrycie tak jak oryginał, czyli listwami mahoniowymi. Oczywiście całość musiała by być solidnie zalakierowana to chyba oczywiste.

Co do zabezpieczenia balsy to myślałem, że coś dodatkowego poza lakierem. Przy okazji pytanie jaki najlepiej?
Biorąc pod uwagę, że to będzie pierwsza moja łódź wolałbym nie iść w koszty (ryzyko zatonięcia :) )
Swoją drogą da się u nas takie cudo jak listwy mahoniowe kupić? Nie znalazłem ale za to znalazłem sapeli i orzech 0,6mm listewki :)

_________________
Pozdrawiam,
Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lip 2019, o 22:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lut 2016, o 22:51
Posty: 54
Lokalizacja: Colne U.K.
Lakier? Ja stosuję jachtowy. Ale uwaga: śmierdzi jak cholera! Stosować w domu nie polecam, tylko na świeżym powietrzu. Raczej unikaj lakierów wodorozcieńczalnych.
O listwy pytaj w hipermarketach budowlanych na dziale z podłogami. Jakieś listwy przyparkietowe, kształtowe na dziale z drewnem lub w warsztatach stolarskich.
Jednak gdybyś chciał wykańczać w mahoniu, to lakiery nitro do wyprowadzenia powierzchni i na koniec natrysk samochodowym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lip 2019, o 22:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 19:05
Posty: 92
Lokalizacja: Bydgoszcz
JarekF pisze:
Lakier ? Ja stosuję jachtowy. Ale uwaga? :śmierdzi jak cholera ! stosować w domu nie polecam, tylko na świeżym powietrzu. Raczej unikaj lakierów wodorozcieńczalnych.
O listwy pytaj w hipermarketach budowlanych na dziale z podłogami. Jakieś listwy przyparkietowe, kształtowe na dziale z drewnem lub w warsztatach stolarskich.
Jednak gdybyś chciał wykańczać w mahoniu to lakiery nitro do wyprowadzenia powierzchni i na koniec natrysk samochodowym.

Biorąc pod uwagę, że łódka będzie miała ok 70cm długości to raczej jeśli już zostanę przy tych listewkach 0,6mm sapeli albo orzech. Na pierwszy raz myślę wystarczy. Jedna z rzeczy, która mnie nurtuje to klej jakiego użyć zarówno do sklejenia szkieletu jak i potem do ew. klejenia listewek poszycia. Szkoda, że te zdjęcia, które zamieściłem nie są lepszej jakości, bo poszycie wygląda jakby z jednego kawałka było. Z tymi listewkami jest też taki problem, że mają 50cm czyli o ok 20 mniej niż łódź. Będzie trzeba łączyć jakoś. Dlatego też, żeby nie kombinować myślałem o laminacie, choć wizualnie drewno lepiej na pewno by wyglądało :)

Co do lakieru to albo piwnica, gdzie mam w planach warsztacik, albo świeże powietrze :)

_________________
Pozdrawiam,
Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group